Ha a Földön kívüli utazásról esik szó, akkor a többség általában csak az emberekre gondol, pedig érdemes szóba hozni azokat az élőlényeket is, amelyek a mi életünkre is nagy hatást tudnak gyakorolni napjaink során.
A háziállatok ma már a mindennapjaink szerves részévé váltak, legyen szó cicáról, kutyáról, papagájról, tengerimalacról stb. Szeretjük őket, kötődünk hozzájuk, és meg is bízunk bennük. Arra azonban nagy valószínűséggel még sokat kell várni, hogy kiderüljön: a Földön kívül, más bolygókon is fognak-e élni háziállatok, míg erre fény derül, addig valamilyen más módon kell őket ebben a közegben pótolnunk.
A Lajka nevet kapta meg a modernizált űrkutya, amely mesterséges intelligenciával rendelkezik
Lajka kutya volt az első élőlény, ami 1957 novemberében a Föld légkörét elhagyta. Lajka, a nyugodt természetű, keverék kutyus egyike volt azoknak a kóbor ebeknek, amiket a szovjet űrrepülési programba vittek be, miután befogták őket az utcáról. Sokan már a bejelentéskor biztosak voltak benne, hogy Lajka nem fogja túlélni a küldetést, egyesek szerint azonban a kutya sorsát évtizedeken át tévesen ábrázolták. Úgy tűnik, a közeljövőben kicsit modernebb változatban, de Lajka újra vissza fog térni az űrbe.
A Lajka nevet kapta meg az a mesterséges intelligenciával rendelkező robotkutya is, melyet a tervezője kimondottan az űrbe szeretett volna kijuttatni. Jihee Kim a dél-koreai Hongik Egyetemen számolt be arról, hogy egy aranyos háziállat a közeljövőben akár az űrutazók életét is meg tudná könnyíteni. Ennek fejében a kutató már a tervezés során mindent elkövetett annak érdekében, hogy létrehozza a szovjet űrprogram legifjabb hős ebét, ami Lajka modern, robotizált változatát jelenti.
A robotkutya a tervező szerint elsősorban az űrhajósok mentális egészsége érdekében jött létre, hiszen biztosítani fogja tudni számukra a megfelelő érzelmi támogatást. Emellett azonban Lajka képes lesz az űrutazók egészségügyi állapotát is folyamatosan monitorozni, a robotizált eb pedig mesterséges intelligencia segítségével fog tudni kapcsolatot teremteni majd az emberekkel.
A modern robotkutya fizikai és lelki támogatást is nyújt az űrutazók számára
Lajka mélyérzékelős, hőkamerás, ultrahangos szenzorokkal is rendelkezik, a nyaka köré pedig be lett építve egy olyan ECG-érzékelő, mely aközben tudja ellenőrizni az emberek egészségi állapotát, amíg ők a kutyát simogatják. Tervezője beszámolt róla: Direkt kedves és barátságos kinézetűre szerette volna megalkotni a robotkutyát, amely akár már a Holdat meghódító Artemis-küldetések során is támogathatja az út során az asztronautákat.
A robotkutya érzelmileg is támogatni tudja az űrutazókat, a bizalmi kapcsolatot pedig tovább tudják erősíteni azok az érzelmi mozdulatok, melyek szeretetet, és hűséget sugároznak. A beépített érzékelőinek köszönhetően Lajka a teret, az embereket, illetve a mozgó tárgyakat is érzékelni tudja. A robotkutyát titánból állították elő, ennek köszönhetően valóban bírni fogja a strapát még a világűr zord körülményei között is.